Darmowa dostawa od 29,99 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Różnica w łączeniu szeregowym i równoległym akumulatorów

2023-11-07
Różnica w łączeniu szeregowym i równoległym akumulatorów

Łączenie szeregowo ogniw to technika polegająca na połączeniu biegunów dodatnich jednego ogniwa z biegunami ujemnymi kolejnego ogniwa. To oznacza, że prąd płynie przez jeden akumulator do drugiego. W ten sposób napięcie wyjściowe jest sumą napięć pojedynczych ogniw, a pojemność prądowa zostaje niezmieniona. Na przykład, jeśli połączymy trzy ogniwa o napięciu 1.5V każde w ten sposób, uzyskamy napięcie wynoszące 4.5V.

Łączenie równoległe ogniw polega na połączeniu biegunów dodatnich jednego ogniwa z biegunami dodatnimi kolejnego ogniwa oraz biegunów ujemnych jednego ogniwa z biegunami ujemnymi kolejnego ogniwa. Prąd płynie przez wszystkie ogniwa jednocześnie, a napięcie wyjściowe jest takie samo jak napięcie pojedynczego ogniwa, a pojemność miarodajna jest sumą pojedynczych pojemności ogniw. Na przykład, jeśli połączymy trzy ogniwa o pojemności 1000mAh każde w ten sposób, uzyskamy pojemność równą 3000mAh.

Oba sposoby łączenia ogniw mają swoje zastosowania w różnych przypadkach. Łączenie szeregowo jest stosowane, gdy potrzebujemy większego napięcia wyjściowego, ale pojemność prądowa nie jest najważniejsza. Na przykład, w przypadku zasilania urządzeń elektronicznych o większym napięciu niż pojedyncze ogniwo może dostarczyć. Natomiast łączenie równoległe jest stosowane, gdy potrzebujemy większej pojemności prądowej, ale napięcie pozostaje niezmienione. Na przykład, w przypadku zasilania dużych obciążeń, które wymagają większego prądu niż pojedyncze ogniwo może dostarczyć.

Ważne jest również, że łączenia szeregowe i równoległe mogą być łączone razem, aby uzyskać większe napięcie i pojemność prądową. Na przykład, możemy połączyć trzy zestawy ogniw łączących je równolegle, a następnie połączyć te zestawy w szereg, aby uzyskać zarówno większe napięcie, jak i pojemność prądową. Ta kombinacja jest często stosowana w przypadku bardziej wymagających zastosowań, takich jak zasilanie samochodów elektrycznych czy magazynowanie energii w systemach fotowoltaicznych.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel