Darmowa dostawa od 59,99 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak przebiega ładowanie akumulatorów Li-Ion?

2023-10-24
Jak przebiega ładowanie akumulatorów Li-Ion?

Akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) są obecnie jednymi z najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych rodzajów akumulatorów. Są szeroko wykorzystywane w urządzeniach elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, laptopy czy elektronarzędzia.

Proces ładowania akumulatorów Li-Ion jest nieco inny niż w przypadku tradycyjnych akumulatorów ołowiowo-kwasowych. Istnieje kilka etapów ładowania, które są kontrolowane przez specjalne układy zarządzania baterią (Battery Management Systems - BMS) obecne w większości urządzeń, które używają akumulatorów Li-Ion.

Pierwszy etap ładowania to tzw. etap prądu stałego (CC), w którym napięcie ładowarki jest zwiększane na stałym poziomie, a prąd ładowania jest kontrolowany. Na tym etapie akumulator szybko się ładuje, a napięcie rośnie powoli.

Gdy osiągnie on pewien poziom, akumulator przechodzi do drugiego etapu - etapu napięcia stałego (CV). Na tym etapie napięcie ładowania jest utrzymywane na stałym poziomie, a prąd ładowania zaczyna maleć stopniowo. Czas trwania tego etapu zależy od pojemności akumulatora i jego stanu rozładowania.

Po zakończeniu etapu CV, akumulator przechodzi do ostatniego etapu - etapu podtrzymywania (float). Na tym etapie napięcie ładowania jest znacznie obniżane, aby utrzymać akumulator w pełni naładowanym, ale jednocześnie unikać nadmiernego naładowania, które może prowadzić do uszkodzenia akumulatora Li-Ion.

Warto wspomnieć, że zarządzanie ładowaniem akumulatorów Li-Ion jest bardzo istotne, ponieważ te akumulatory są podatne na przegrzewanie i mogą ulec uszkodzeniu, a nawet wybuchają, jeśli zostaną nadmiernie naładowane lub użytkowane w niewłaściwy sposób. Dlatego ładowarki Li-Ion są wyposażone w zaawansowane układy zabezpieczające, takie jak układy zabezpieczenia przed przegrzewaniem i przeciążeniem prądu.

Podsumowując, ładowanie akumulatorów Li-Ion składa się z trzech głównych etapów: prądu stałego, napięcia stałego i podtrzymywania. Proces ładowania jest kontrolowany przez układy zarządzania baterią, aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne naładowanie akumulatora.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel