Darmowa dostawa od 29,99 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Czym różni się akumulator od baterii?

2023-10-17
Czym różni się akumulator od baterii?

Akumulator i bateria to dwa różne rodzaje źródeł energii elektrycznej, które mają różne zastosowania i sposób działania.

Akumulator, znany również jako akumulator rozruchowy lub bateria akumulatorowa, to urządzenie elektryczne, które magazynuje energię chemiczną w postaci elektryczności. Składa się z komórek ogniw, które są połączone szeregowo. Przetwarzają one energię chemiczną na energię elektryczną, a następnie mogą być wielokrotnie ładowane i rozładowywane. Akumulatory są szeroko stosowane jako zasilanie w pojazdach, urządzeniach elektronicznych, narzędziach przenośnych itp.

Bateria, z drugiej strony, to jedna lub więcej ogniw elektrochemicznych, które są zapakowane w obudowę. Każde ogniwko zawiera dwa elektrody - anodę i katodę, oddzielone elektrolitem. Kiedy bateria jest podłączona do obwodu, elektrochemiczne reakcje chemiczne zachodzą wewnątrz baterii, generując strumień elektronów. Baterie są zazwyczaj układane równolegle, aby zwiększyć napięcie i trwałość. Baterie są zwykle stosowane w mniejszych urządzeniach elektronicznych, takich jak zegarki, piloty do telewizora, myszki komputerowe itp. Jednorazowe baterie wymagają wymiany po wyczerpaniu się, podczas gdy baterie o długim czasie działania mogą być wielokrotnie ładowane.

Podsumowując, główne różnice między akumulatorem a baterią są:

  1. Akumulatory są wielokrotnie ładowane i rozładowywane, podczas gdy większość baterii jest jednorazowego użytku.
  2. Akumulatory są zwykle większe i mają większą pojemność energetyczną niż baterie.
  3. Akumulatory są stosowane jako główne zasilanie w większych urządzeniach, takich jak pojazdy, podczas gdy baterie są bardziej odpowiednie dla mniejszych urządzeń elektronicznych, takich jak zegarki czy piloty.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel